Aktuality/Archiv 2010

 

Archiv 2010

 

 Výlet ke krmelci

Jako již tradičně, tak i letos jsme se vydali 28.prosince 2010 spolu s dětmi a rodiči obdarovat zvířátka ke krmelci. Tentokrát jsme pro změnu zamířili do lesa pod Ovčí horou. Přestože chumelilo a závěje byly hluboké, tak přišlo přes čtyřicet statečných. Cestou nás provázela naše psí kamarádka Ťapka. Potkali jsme medvěda, veverku, zajíčka a vrabečka, kteří měli hladová bříška a rádi s námi došli až do cíle. Krmelec jsme naplnili, společně u něj posvačili a pak už jen na saních a na bobech sjeli z kopce zpět do Chrastavy.

 
 
 

 

Chrastavská světýlka aneb 
skutečný  živý Betlém

Hurá, hurá, už jsou tu Vánoce, volaly s nadšením děti.  Ano, už jsou tu Vánoce, těšili se dospělí, že již je konec shonu a otevírá se čas vánočních svátků. Setkání v předvečer Štědrého dne bylo takovým vstupem  do vánoc.  Nešlo jen o vánoční atmosféru, ale o připomenutí skutečné události, která se stala v Betlémě, narození Ježíše! Pravda, chrastavské ulice jsou trochu jiné, než ty betlémské a stáj jsme museli narychlo postavit, ovečky si zapůjčit, ale to nic nezměnilo na tom, že tu najednou bylo vše, co v Betlémě. Na náměstí se rozzářila hvězda, kterou společně s anděli následoval zástup až k Betlému. Po cestě se přidali tři mudrci, kteří neskrývali radost ze zprávy o  narození Ježíše.  Všichni, kdo dorazili ke stáji mohli společně s pastýři  zahlédnout Josefa s Marií,  jak se usmívají nad právě narozeným synem.  Celý zástup se stal skvělými diváky  i zpěváky koled a někteří si určitě položili otázku, proč se Ježíš narodil, proč tolik slávy okolo něj. I o tom mluvil k davu jeden z mudrců, ten nejodvážnější.  Na závěr zaznělo přání pěkných vánoc pro všechny i pozvání dát si trochu teplého čaje nebo svařáku. I to bylo podobné jako v Betlémě, přestože jde o teplé kraje, noci tam bývají chladné.

 
 
 

 

Večer pro muže

Na předvánoční setkání 17.prosince  přijalo pozvání 16 mužů a jak inzerovala pozvánka večer byl skutečně pohodový.  Byl čas na dobré jídlo, na to popovídat i změřit své dovednosti v turnaji ve stolním fotbálku, šipkách a pétanque. Hostem večera byl Mgr.Evald Rucký, který otevřeně mluvil o krizi středního věku, co s ní, jak nad ní zvítězit.  Většině se nechtělo domů a tak jsme se rozešli dlouho po půlnoci.  Určitě brzy připravíme další setkání.

  
 

Výchova předškolních dětí

  Pár dobrých rad, nápadů a zkušeností kterak vychovávat naše předškoláky, nám přišel předat Mgr.Evald Rucký se svojí manželkou. Setkání se uskutečnilo v pátek 3.prosince 2010 večer, několik maminek a dva stateční tatínkové si tento čas užili a věříme, že si odnesli i pár užitečných nápadů do každodenních rodičovských zápasů. V následujícím roce plánujeme několik dalších přednášek na výchovná témata, včas vám je opět oznámíme.

  

 

Adventní vyrábění

Jako již tradičně jsme zahájili adventní období výrobou drobných vánočních dekorací, dárků a přáníček.

Na Chrastavu padal první letošní sníh a desítky šikovných dětí a rodičů se sešli v neděli 28.listopadu v odpoledních hodinách v tělocvičně u kostela. Tělocvična se proměnila v úžasnou tvůrčí dílnu, na adventním věnci hořela první svíčka, k poslechu hrály vánoční koledy a vzduch voněl vánočními dobrotami. Děti, unavené vyráběním shlédly několik vánočních pohádek a rodiče měli možnost posedět v kavárničce a nadechnout se před nadcházejícími vánočními přípravami. 

Tak přejeme, aby adventní období bylo u vás doma klidné, a těšíme se na další předvánoční setkání. 

  
  
  

 

Díkůvzdání – tradiční americký svátek
     V pátek 19. listopadu se sešlo více než 30 účastníků na slavnostní večeři Díkůvzdání. Večerem nás provedli naši lektoři anglické konverzace Linda a Ken Stapleton a část hostů také tvořili účastníci tohoto kurzu. Ale jelikož večer nebyl jen pro anglicky mluvící, o překlad se skvěle „postarala“ Katka K. Děkujeme! Ken vlastnoručně připravil devítikilogramovou krůtu, omáčku a nádivku. Naše kuchařky pak bramborovou kaši a skvělý (skoro americký) velký dort. Linda vyprávěla historii vzniku tohoto svátku spojenou s emigranty z Evropy, kteří se na počátku 17. století vydali na krušnou cestu přes oceán za novým domovem a nejprve málem nepřežili první zimu, ale pak se díky pomoci místních obyvatel (indiánů) naučili v nových podmínkách vypěstovat a ulovit vše potřebné k životu a tak na podzim následujícího roku slavili 1. Díkůvzdání. Tento svátek je o vděčnosti, setkání široké rodiny u prarodičů a také, v současné USA, o velkém nakupování a americkém fotbale. My tady v Chrastavě jsme si tento večer náramně užili a každý sám si připomněli věci, za které můžeme být vděční, s vědomím toho, že kdo umí být vděčný, již je sám o sobě veliký „boháč“.


  

 

Tvůrčí dílna a deskové hry 
     V pátek 12. listopadu byla zahájena nová aktivita Klubu Evergreen - setkávání seniorů s náplní Tvůrčí dílna a deskové hry. Na první setkání přišlo sedm seniorů, se kterými jsme zdobili různé předměty ubrouskovou metodou a hráli žolíky. Na tomto setkávání, které probíhá každý pátek od 14.00 do 16.00 h, si můžete přijít posedět nad šálkem čaje nebo kávy, zaměstnat hlavu i ruce při rukodělné práci, zahrát si různé společenské hry, popovídat s přáteli. Scházíme se v prostorách Centra dobrého času Bétel v Bezručově 503 (v 1. patře nad poštou), poplatek za jedno setkání činí 20,- Kč. Tel. kontakt: 728 977 973 - Vokál Stanislav.

  

 

 

 

 

 

Přehled pravidelných akcí od září 2010 

Po prázdninách opět začínáme! Zveme nejen maminky do klubů, ale každá věková skupina může navštěvovat některou z nabízených aktivit. S očekáváním vyhlížíme nový školní rok a těšíme se na společně strávený čas. Kluby a aktivity probíhají v Bezručově ulici 503, florbal v tělocvičně ZŠ  ve Školní ulici.

                                                                                                Tým pracovníků Bételu

Pondělí   8.00 – 12.00 Miniškolka
Úterý   9.30 – 11.00 Klub maminek
Středa

  8.00 – 12.00

Miniškolka
14.30 – 19.30 Klub kavárna
Čtvrtek   9.30 – 11.00 Klub maminek
14.00 – 15.30 Němčina pro radost 
17.00 – 18.00 Cvičení pro ženy
18.15 – 19.45 Angličtina (konverzační kurz)       začíná 7. 10.
Pátek   9,00 – 11,00 Maminky s miminky
16.00 – 18,00 Teens (6. - 9. třída)                         začíná 24. 9.
Sobota 19.00 – 21,00 Singles (studenti, svobodní)
Výtvarný ateliér  začíná v říjnu, přesný termín bude oznámen
Neděle 18.00 – 19.00 Florbal pro kluky - 2. stupeň ZŠ a SŠ 
19.00 – 21.00 Florbal pro muže  (tělocvična ZŠ Školní)


Připravujeme:   Kurz Manželské večery. Tvoří ho sedm setkání, která mají jakémukoliv manželskému páru pomoci k upevnění a prohloubení manželských vztahů. Kurz začíná v pondělí 11. října, setkání budou každé pondělí až do 29. listopadu.

 

 

Zveme všechny malé školáky a mladší děti na

Rozloučení s prázdninami
aneb na školu je třeba se připravit

V neděli 12. 9. 2010 od 15:00 hod. u Domečku (Bezručova ulice)
 - Odpoledne plné her a soutěží
 - Prima ceny
 - Možnost opékání buřtů (přineste si s sebou)
 - Občerstvení připraveno v naší mobilní kavárně

Vstupné 20 Kč

V případě výrazně nepříznivého počasí se akce nekoná

Více informací na tel: 732 335 877, 725 544 243

 

5. výlet - Za zvířátky na ranč Malevil 
Kdy: ve středu 1. 9. 2010 
Sraz: 9:30 hod.  u Domečku (Bezručova ulice)
S sebou: vlastní auto
                  svačina, pití
                  tvrdý chléb pro pro zvířátka
Návrat: okolo 12:00 hod.

Více informací na tel: 732 335 877, 725 544 243

 

Hlídání dětí 
pro postižené povodněmi a koordinace dobrovolníků byla ukončena.

 

4. výlet - Na koníčky na Vysokou 
Sraz: 9:30 hod. před školou u kostela 
   (pro ty, kteří mají problémy s dopravou je sraz v 9:15 hod. u Domečku (Bezručova ulice))
S sebou: peníze na koníky a občerstvení
                  kočárek
                  suchý chléb pro koníky
Návrat: okolo 12:00 hod.

Více informací na tel: 732 335 877, 725 544 243

 

Nabízíme hlídání dětí pro postižené záplavami a pro pomocníky při likvidaci následků povodní. Centrum je otevřeno každý den mimo neděle od 9:00 hodin.
V odpoledních hodinách možno odpočinout také v Klub kavárně denně od 14:00 do 20:00 hodin.

Dětské hřiště je již hygienicky ošetřeno a je přístupné pro veřejnost.

 

Povodeň zasáhla i nás:

Sobota                 6:00                                            11:00                                          18:00
   

Neděle v poledne
   

Úterý večer
   

 

 

 

Výlet  DMC  DOMEČEK
 První výlet o prázdninách  bude na „Lesanku“ 14.7. 2010, sraz v 9,30 v Bezručově ulici. Návrat okolo 12 hodiny. Vítáno vlastní auto (není podmínkou). S sebou: kočárek, nádobu na lesní plody, svačinu, pití.

   Výlet Klubu Evergreen
   Klub Evergreen zve všechny seniory na další výlet, tentokrát do frýdlantského výběžku. Navštívíme Stelzigovu kovárnu, unikátní restauraci Obří sud a projdeme se lázněmi Libverda.

  Výlet bude 17.7. 2010, sraz v 9,30 před budovou Jednoty bratrské v Bezručově ulici. Návrat v odpoledních hodinách. Přihlášky nejpozději do 15.7. u St.Vokála.

 

 

 

Klub kavárna
Nově se otevírá již od 14,30
  (každou středu vás  zveme k posezení od 14,30 do 19,30 hod do útulného prostředí kavárny). Ve stejný čas, kdy je kavárna otevřena je nově otevřena i miniherna, kde je možné hrát stolní tenis, stolní fotbal a na zahradě petanque. 

 

Rodinný výlet do ZOO v Žitavě
      
V neděli 23.května, tak jako mnoho předchozích dní, opět pršelo. Nebe beznadějně zatažené, tráva mokrá, všude kaluže… Nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohl uskutečnit již tradiční výlet Dětského a mateřského centra do ZOO v Žitavě. Jak hodiny ubíhaly, postupně svitla naděje, protože se sem tam ukázal paprsek sluníčka. 
V půl třetí se na místě srazu v Bezručově ulici sjelo celkem patnáct aut a další dvě se připojili cestou. Ta kolona automobilů s rodinkami s dětmi projela bez výraznějších potíží až k bráně žitavské ZOO. Počasí bylo nakonec nádherné a všech téměř sedmdesát účastníků si užilo skvělé nedělní odpoledne zakončené společným piknikem na již vysušené louce.

 

 

Jak zacházet s temperamenty našich dětí ?
        
Páteční večer, 14.května, v Dětském a mateřském centru Bétel v Bezručově ulici patřil zvídavým rodičům a prarodičům, kteří si přišli poslechnout přednášku Mgr.Evalda Ruckého na téma „Jak zacházet s temperamenty našich dětí“. Přednášející poskytl jak odborné informace, tak řadu praktických rad a postřehů do každodenního života. Po několika hodinách poutavé přednášky a následné diskuse odcházeli všichni účastníci potěšeni a povzbuzeni do svých „výchovných dobrodružství“.

 

 

Klub kavárna s hosty: 
„Stát Washington,  Seattle“

       
Ve středu, 12. května jsme opět měli příležitost „cestovat“, tentokrát přes „Velkou louži“ na severozápad Spojených států. Manželé Stapletonovy, rodáci Seattlu ve státě Washington (kteří v Centru
dobrého času Bétel učí angličtinu) nás pomocí dataprojektoru a zajímavého vyprávění provedli celou svou zemí, jejími přírodními krásami – od oceánu, přes sladkovodní jezera, k vysokým horám (činným sopkám), až na poušť. Nejzajímavější částí asi byla závěrečná beseda, kde jsme se dostali na takové otázky, jako systém pokut řidičů v jejich zemi, kdo financuje žluté

 

 

Výlet seniorů do Německa
V rámci plánu Klubu Evergreen jsme v sobotu 15.května vyrazili na výlet do Německa. Početnou výpravu 22 lidí vezla kolona 4 aut a jednoho minivanu. Našim cílem byl hornolužický skanzen ve vesničce Rietschen a dále nově napuštěné jezero Berzdorfer see blízko města Görlitz. I když počasí příliš nepřálo, dobrá nálada z našich myslí nevyprchala. Při kafíčku a zákusku v cukrárně v Hrádku, kde jsme se stavili při zpáteční cestě, jsme pak  spřádali plány na další výlet.

 
 

 

Oslava Dne maminek
týdnu od 3.do 7. května proběhla v   Dětském a mateřském centru oslava Dne maminek. Slavily jsme v úterý, ve čtvrtek, dokonce i v pátek s miminky. 
Více fotek najdete ve fotogalerii.

 
 

 

Jak se nám žije v novém domě
v Bezručově ulici?

Jsme zde moc rádi a Centrum dobrého času Bétel je pro Vás opět v plném provozu: v pondělí probíhají jazykové kurzy němčiny a angličtiny (s rodilými mluvčími), v úterý až pátek patří každý den dopoledne (od 9 nebo 9.30 hod) aktivitám Dětského a mateřského centra (středa Miniškolce – hlídání dětí ve školkovém režimu, út, čt a pá jsou kluby pro rodiče s dětmi), ve středu od 14,30 hod se každý týden otevře Klub kavárna, kde stálými hosty je stále se rozrůstající veselá „parta“ seniorů, ale přichází posedět i maminky s malými dětmi (nebo bez nich) a další lidé, ve čtvrtek od 17 hod probíhá zdravotní cvičení pro ženy, které vede zkušená cvičitelka, v pátek od 15,30 hod je klub pro starší děti (od 11 let) tzv. Dorost a od 18hod zde podniká své aktivity mládež (středoškoláci a starší). V sobotu od 17hod se schází nedávno založený Výtvarný klub pro děti ve věku od 12 let. V neděli se zde od 10 hod konají bohoslužby Jednoty bratrské.

 

KLUB KAVÁRNA S HOSTY - KAMBODŽA
       
Ve středu 14. dubna se v nových prostorách v Bezručově 503 sešlo cca 35 „cestovatelů“  všech generací, kteří díky vyprávění a spoustě fotografií mohli „navštívit“ pro nás tak vzdálenou zemi.  Bylo pro nás zajímavé slyšet, že současný kambodžský král mluví plynule česky a má rád naše lidové písně. Úsměvné byly i historky o všelijaké havěti, která ožívá v kambodžské přírodě v noci a se kterou se naši hosté při svém pobytu museli potýkat. Povzbudivé bylo slyšet o práci křesťanské organizace, která již 10 let vytváří nový domov a zázemí, včetně možnosti vzdělání pro děti – sirotky v této chudé zemi. V minulosti Jednota bratrská v naší zemi opakovaně tento projekt finančně podpořila. Nakonec došlo i na ochutnávku běžného kambodžského nápoje – zázvorového čaje.

 
 

 

!!Burza pokračuje dále až do 31. 5. !! 
Po - Pá 12.00 - 16.00 hod - Na zazvonění

Burza oblečení dětského i dospělého, hraček a sportovních potřeb

23.- 26. března 2010 od 12.00 do 16.00 hod.
Bezručova 503, přízemí

Výtěžek bude použit pro potřeby dětského a mateřského centra.

Máte-li doma přebytečné věci, můžete je darovat do burzy ve dnech 15.-19.3. vždy od 9.00 do 16.00 h.(po dohodě i jindy) 

Bližší informace na tel.732335877

Milé maminky, pozor!!! 
Znovuzahájení činnosti klubů Dětského a mateřského centra (Út, Čt, Pá) a miniškolky (St) se uskuteční až v příštím týdnu (tedy od 15.3. 2010). Ještě dokončujeme některé práce, aby Vám u nás bylo hezky J.

Stěhujeme se do větších prostor
Počínaje 23. únorem balíme, stěhujeme se a vybalujeme v nových, velkých prostorách v Bezručově ulici č.p. 503. Činnost bychom zde chtěli opět zahájit ve 2. březnovém týdnu (některé aktivity – se uskuteční i dříve). Možnost přenést činnost do samostatného objektu s velkou zahradou je výsledkem, po období vlažnosti, již několik let stále se zlepšujících vztahů s vedením Města Chrastavy v čele se starostou panem Ing. Michalem Canovem. Do vily v Bezručově ulici se těšíme! Rozhodnutí rady Města, které nám umožnilo pronájem tohoto objektu si velmi vážíme a touto cestou za něj děkujeme! Vilu bychom chtěli postupně upravit pro naši činnost a během letních měsíců přenést i herní prvky ze zahrady kina a otevřít rodinný koutek na zahradě v „Bezručovce“

Trochu z historie: Prostory v 1. patře městského kina jsme převzali do užívání z  iniciativy bývalého starosty pana Mgr. Petra Medřického ke konci roku 2001. Převzali jsme je ve stavu „mírně zdevastovaném“ (citát z předávacího protokolu) a vrhli jsme se do nákladné rekonstrukce podlah, rozvodů, oken, dveří, vnitřních omítek včetně výmalby, obkladů, podlahových krytin, schodiště, zábradlí, svítidel atd. Podle našeho účetnictví jsme (k 31.12. 2008) v kině investovali cca 225.000,- Kč a to většinou jen za materiál, protože drtivou část prací jsme vykonali svépomocí. Město Chrastava nám uhradilo prostřednictvím MBD cca 80.000,- Kč. Část nákladů na rekonstrukci jsme také získali pomocí sponzorských darů a nadačních příspěvků – především od Nadace Euronisa. V roce 2002 jsme zde zřídili kancelář a na začátku roku 2003 jsme sem přenesli všechny naše aktivity.  Velmi jsme se také radovali z opravy vnějšího pláště budovy kina – fasády provedené Městem Chrastava. Na jaře roku 2005 se v prostorách v 1. patře kina rozvinula činnost Dětského a mateřského centra Bétel, která se postupně rozšířila na činnost Centra dobrého času Bétel, které zahrnuje aktivity pro všechny generace. Tedy v 1. patře městského kina jsme naplno žili 7 let. Jsme za ten čas moc vděční a především za všechna ta setkávání, která se zde uskutečňovala. Setkávání se spoustou lidí, malých i velkých, starých i mladých – našich přátel. Nějaké období se tedy uzavírá, opouštíme místa, kam jsme investovali čas, energii i peníze. Ale nelitujeme toho, protože zůstává něco, co se za peníze koupit nedá - společně strávený čas, přátelství, vliv Boží lásky v lidských životech, který není závislý na místě ani čase. V jednom domě tedy končíme, ale již nyní se těšíme na to, co je před námi. Moc nás povzbudila nabídka pomoci od mnohých z Vás. Čeká nás spousta práce, ale my víme, že na to nejsme sami! Tak AHOJ v „Bezručovce“!

Maškarní ples pro malé děti
             
 
Kocour nebyl doma a myši měly bál! „Myši to vám byla mela…“,

když tělocvičnu a přilehlé prostory školy u kostela zaplnilo zhruba 250 dětí v maskách, jejich rodičů a prarodičů! V neděli 21. února se zde uskutečnil již tradiční maškarní ples pro malé děti Dětského a mateřského centra Bétel. Dětem to jako vždy slušelo, tančily a soutěžily ze všech sil.   Zvláště kreativní maminky a babičky měly být skutečně na co hrdé. A věříme, že i přes nedostatek prostoru si většina účastníků ten letošní bál užila. 

Škoda, že Chrastava nemá žádný velký sál, který by bylo možné pro tyto účely využít.

Výlet klubu „Evergreen“ do Německa
V sobotu 20. února vyrazila skupina nejen seniorů z Chrastavy, v počtu 12 lidí, na výlet do sousedního Německa. Po prohlídce Motýlího domu v Jonsdorfu jsme zamířili do lázeňského městečka Oybin.
 
Po procházce a návštěvě místního, krásně zdobeného, kostela jsme výlet zakončili v cukrárně, již na našem území, v Hrádku nad Nisou. Počasí bylo skvělé, parta výborná, pohoda náramná!

 Kurz Alfa
„Alfa“  je o křesťanství, skládá se z 10 večerů, kde jsou probírána základní témata křesťanské víry. „Alfa“ se koná v příjemném prostředí formou kavárny. „Alfa“ k ničemu nezavazuje a k ničemu nenutí. „Alfa“ je o lidech, přestože si promluvy k jednotlivým tématům pouštíme přes dataprojektor, pravidelně se setkáváme s ostatními účastníky kurzu, lidmi z našeho města. Na „Alfě“ je možné zeptat se na cokoli, namítat cokoli nebo jen potichu naslouchat. Jste srdečně zváni! 
Každé pondělí (kromě 8.2.), vždy od 19.00h, v 1. patře kina. 

Manželské večery
Právě v době, kdy manželství v naší zemi nejsou populární a jsou často v zoufalém stavu (statisticky - více než každé druhé manželství se rozpadá) probíhal v Centru dobrého času Bétel kurz Manželské večery.

Od října 2009 do ledna 2010 se v rytmu 1x za 14 dní scházelo deset dvojic a budovaly svá manželství. Byl to skvělý čas, kdy manželé měli možnost věnovat se pouze jeden druhému a mluvit spolu o věcech, na které v běžném rodinném provozu není čas. Nejmladší zúčastněná dvojice byla spolu pět měsíců a nejstarší čtyřicet jedna let. Podle ohlasů nebylo pro nikoho absolvování kurzu ztrátou času a věříme, že manželství účastníků byla obohacena i o cenné zkušenosti přednášejících. (Více o kurzu na: www.manzelskevecery.cz)


    

Silvestr nejen pro seniory  
Rok utekl jako voda, Silvestra slavíme už znova. Po loňské zkušenosti jsme se i letos domluvili, že konec roku oslavíme společně. Opravdu společně, protože se nás sešlo 25. Náramně jsme se bavili - hráli jsme hry, soutěžili, povídali si, zpívali a dívali se na obrázky ze společných akcí. Jídla bylo tolik, že bychom mohli slavit ještě i další den. Ani jsme nepostřehli, že už jsou 3  hodiny po půlnoci. Tak rychle a příjemně nám letošní poslední den roku utekl. Poděkování patří všem, kteří se o tento hezky prožitý den zasloužili.

     


Silvestrovská světýlka 
Lampiónový průvod se dal do pohybu chvíli po 16 hodině. Z náměstí jsme trochu oklikou dorazili na hřiště u tělocvičny, kde byl připraven miniohňostroj bez rámusu a petard, aby se nebáli ani ti nejmenší. Komu byla zima, nebo si chtěl popovídat, poseděl ještě v Klubu kavárna. A pak hurá na oslavy Silvestra…

        

   

 

Vycházka ke krmelci  
V úterý 29. prosince vyšlo za sluníčkového rána asi 50 dětí, rodičů, babiček a dědečků na již tradiční výlet ke krmelci. Cestou jsme potkali medvěda, veverku, zajíce a ptáčka a vzali je s sebou. Děti nesly zvířátkům samé dobroty. Krmelec se zaplnil chlebem mrkví a jablíčky, dospělí popili svařáčka a všichni jsme se vraceli spokojeně domů.

        

 

Vánoční kavárna pro seniory
Ve středu 16. prosince v podvečer se zaplnil sál v 1. patře kina. Zpívali se vánoční písničky, naslouchalo vánočnímu poselství a nakonec došlo i na dárečky. Děti předvedly našim milým seniorům taneční vystoupení, hrály na flétničky a také zpívaly. Večer jsme zakončili překvapením v podobě kraťoučkého výletu auty do Kryštofova Údolí. Prohlédli jsme si venkovní betlém a také jsme si počkali na „představení“ na orloji. Zkrátka jsme si to společně náramně užili!

  
   

Adventní vyrábění
Na první adventní neděli 29.11. proběhly v tělocvičně školy u kostela již tradiční tvůrčí dílny. Všech asi 130 účastníků se rozprostřelo mezi tělocvičnou, kde se vyrábělo, jednou ze tříd, kde bylo možné posedět ve vánoční kavárničce, a další učebnou, která sloužila jako improvizovaný kinosál nejen pro děti. Tatínkové, maminky, ale i babičky a dědečkové spolu s dětmi vyráběli vánoční přáníčka a drobné dárečky. Vládla skutečně vánoční atmosféra a bylo nám spolu fajn. Poslední spokojení účastníci se rozcházeli hluboko po šesté hodině. Tak se zase těšíme napřesrok…! 

Jižní Korea na vlastní kůži
Ve středu 21.října jsme v rámci Klubu kavárna cestovali spolu s jedním z biskupů Jednoty bratrské Janem Klasem, naším cílem byla tentokrát Jižní Korea. Shlédli jsme řadu fotografií z daleké země a ochutnali typickou korejskou specialitu Kim – či, vyrobenou z čínského zelí, zázvoru, česneku a chilli papriky. Cestování bylo příjemné, zvláště pro ty, kdo zůstávají rádi v teple domova a mají rádi pěkné vyprávění.

Draci mezi kapkami deště aneb setkání odvážných nad Chrastavou
Tak nevím, jestli to víte, ale Drakiáda i letos opravdu byla…!
V sobotu 10.října se proměnila tělocvična školy u kostela, na výrobnu draků. Zaplnily se všechny stoly, někteří vyráběli i na podlaze. Rodiče stříhali a lepili, děti se snažily pomáhat a výsledek byl úžasný. Rozešli jsme se plni očekávání, jestli vyjde počasí a draci budou létat. 
V neděli od rána jsme vyhlíželi z oken a očekávali, jestli se alespoň trochu vyjasní. Po poledni vykouklo na chvilku sluníčko a bylo rozhodnuto: “Drakiáda bude!“ A tak se postupně sešlo přes sedmdesát odvážných, co se nezalekli zimy ani občasného deště. Draci létali, brambory se pekly a všichni odcházeli promrzlí, ale spokojení.

PS: Ještě, že jsme termín Drakiády nepřesunuli - o týden později, to  bychom se pro sníh už na kopec nedostali…