Aktuality/Archiv 2011

 

Archiv 2011

 

Veselý Silvestr

Stává se již každoroční tradicí, že konec roku trávíme se seniory pospolu. I tentokrát jsme společně v rámci Klubu Evergreen přivítali začátek nového roku vesele, protože název posezení byl Veselý Silvestr. Pozvání přijalo 23 seniorů, kteří se aktivně zapojili do programu večera. V průběhu posezení jsme si mohli vyzkoušet znalosti při zajímavém testíku, proběhla „srandatombola“ a po novoročním přípitku jsme si zahráli oblíbenou hru s převleky. Našel se čas i na vážnější chvilku, kdy každý si mohl napsat, za co chce v uplynulém roce poděkovat a za co je vděčný. Spokojeni jsme se rozcházeli mezi druhou a třetí hodinou Nového roku. 

 
 

  

POSLECHNĚTE SI VÁNOČNÍ ROZHOVOR s Šimonem Dvořákem
 v pořadu Na natáčkách v RÁDIU DOBRÝ DEN z 23.12. 2011

  

Chrastavská světýlka s živým betlémem

    V předvečer Štědrého dne se zahrada v Bezručově ulici proměnila v krajinu okolo Betléma. Ve chlévě seděl Josef s Marií a miminkem, malým Ježíšem. Okolo byli andělé, pastýři, ovečky i tři mudrci. To vše mohli vidět Ti, kteří neváhali a přišli. Než ale dorazili do „Betléma“, předcházela tomu cesta z daleké země ( náměstí), odkud šel průvod za hvězdou, kterou nesl anděl. Cesta ale nebyla snadná, poutníky čekalo několik úkolů, které připravili jednotliví mudrci. Všichni, kdo došli, mohli být svědky hraného vánočního příběhu, připojit se ke koledám a zahřát se horkým čajem a svařákem.

    Poděkování patří všem, kteří pomohli připravit a zahrát vánoční příběh i všem, kteří se stali diváky a pomohli vytvořit skvělou vánoční atmosféru.

 
 
 

  

Thanksgiving

       V pátek 9. prosince jsme v Centru dobrého času Bétel již podruhé společně oslavili tradiční americký svátek Díkůvzdání.  Příjemné setkání asi 35 lidí tvořili kromě pořadatelů studenti anglické konverzace, naši dva američtí lektoři Linda a Ken Stapleton se svými přáteli a dále ti, kteří naši práci pravidelně podporují – naši sponzoři. Večer zahájilo svým vystoupením hudební trio a po něm jsme v podání Lindy vyslechli historii vzniku tohoto svátku o poutnících z Evropy, kteří díky pomoci Indiánů přežili a naučili se žít v nových podmínkách. Pak jsme si pochutnali na tradičním krocanovi s nádivkou a brusinkami v podání „šéfkuchaře“ Kena. Linda dále vyprávěla, jak prožívají Díkůvzdání Američané dnes. Na závěr nás hudebníci svými písněmi naladili do vánoční atmosféry a zbylo také spousta času na povídání. Díkůvzdání je svátek o vděčnosti, především Tomu, který je autorem a zdrojem všeho dobrého v našem životě, o vděčnosti i za ty nejobyčejnější věci, které jsme mohli prožít v uplynulém roce. Během tohoto hezkého večera jsme společně došli k závěru, že ten, kdo je vděčný, je opravdu bohatý. 

 

  

Adventní vyrábění 

Stalo se dobrou a příjemnou tradicí sejít se v čase počínajícího adventu ke společnému vyrábění adventních a vánočních dekorací v Dětském a mateřském centru Domeček. Letos poprvé jsme se ale mohli sejít i v  „našem“ domečku, kde se maminky s dětmi schází pravidelně po celý rok. Celý dům v Bezručově ulici ožil v sobotu 3. prosince 2011 více než stovkou šikovných dětí, rodičů a prarodičů vyrábějících adventní věnce, zápichy, perníčky a další ozdoby. Společné odpoledne nám zpestřily voňavé dobroty z Klubu kavárny a děti měly možnost shlédnout promítání vánoční pohádky. Domů jsme si odnesli řadu krásných výrobků a touhu přenést pohodu tohoto příjemného setkání do celého období adventu a vánoc. Poděkování za hladký průběh patří všem pomocníkům a zvláště pak maminkám Růžence Bristenské a Míše Březinové.

 

  

Večer o vínu 

       Příjemné a zajímavé setkání proběhlo ve středu 23.listopadu, kdy  pozvání do Klub Kavárny Bétel přijal biskup Jednoty bratrské a znalec vína pan Petr Krásný, Th.M. Barvitě a přitom srozumitelně nás seznámil s tím, co vše se odehrává s vinnými hrozny při výrobě jednotlivých druhů vín a co vše ovlivňuje jeho kvalitu.  Jaké jsou druhy vína, jak se zorientovat v široké nabídce na trhu při výběru dobrého vína i jak se víno podává.
      
Součástí druhé poloviny večera byla ochutnávka čtyř druhů přívlastkových vín. Všichni se na ni těšili, mohli jsme si vyzkoušet – ochutnat to, co jsme v první polovině přijímali jako informace o tomto nápoji. K spektru dvaceti pěti posluchačů patřili ti, co o vínu leccos vědí i naprostí laici a všichni ke konci vypadali velmi spokojeně. Odpovědi na otázky se dostalo všem zvědavcům, vína byla dobrá a tak to byl čas bezesporu dobře využitý.

  

Den seniorů

  V sobotu 26. listopadu 2011 uspořádala Jednota bratrská Chrastava, Klub Evergreen pro seniory, pod záštitou starosty města pana Ing. Michaela Canova první ročník Dne seniorů, který byl dodatečnou oslavou tohoto svátku (připomínáme si jej v měsíci říjnu).
 
Taneční večer, při kterém hrála mladoboleslavská hudební skupina Mix Music, byl zpestřen pestrým programem. Vystoupil zde dětský hudební klub Notičky, taneční skupina Mamma Mia a flašinetář pan Janeček. Zaplněný sál Společenského klubu (cca 75 účastníků) s napětím očekával také vyhlášení tomboly, ve které mohli zúčastnění vyhrát hodnotné ceny.
 
   Touto cestou bychom chtěli poděkovat všem, kteří ceny do tomboly věnovali, a to firmám i jednotlivcům: FAPO (pan Vokoun), TETA drogerie, PROCH (pan Procházka), RECO (pan Vydra), FOTO JANA (paní Zahurancová), FELA (manželé Fejfarovi), SIPRON, LÉKÁRNA CHRASTAVA (pan Novotný), KVĚTINÁŘSTVÍ-PAPÍRNICTVÍ (paní Zahradníková), CUKRÁRNA Pod kaštany, FARMÁŘSKÉ POTŘEBY, panu Kasalovi a panu Žatečkovi.
Zároveň chceme poděkovat panu F. Boudovi za ochotu a pomoc při přípravě sálu, paní Zahurancové za fotografování v průběhu večera a panu Loučkovi za zajištění videozáznamu pro TV Chrastava.
  
Spokojení návštěvníci tanečního večera odcházeli se slovy: „Zopakujte to!“ Tak uvidíme…
  
(Více fotografií ze Dne seniorů  je možno zhlédnout ve fotogalerii.)  

  

Výlet Klubu Evergreen pro seniory

  Ani konec října, ani nástup podzimu nám nevzal chuť vyrazit na podzimní výlet, tentokrát na zámek Loučeň, který se nachází poblíž Nymburka. V sobotu  22. října  jsme v počtu 10 osob vyjeli z prosluněné Chrastavy do mlhou zalitého Polabí. Kromě prohlídky zámecké expozice jsme navštívili zajímavý zámecký park, ve kterém se nachází 14 různých bludišť a labyrintů. Prošli jsme několik bludišť a příjemně znavení a zmrzlí jsme vyrazili k domovu. Cesta uběhla rychle a na palubě byla dobrá nálada. Výlet byl zakončen, jako obvykle návštěvou cukrárny, tentokráte jsme vzali útokem cukrárnu v Liberci-Růžodole. Na jaře 2012 znovu vyrážíme!

  

  

Podzimní koktejl

   Povzbuzeni krásou letošního podzimu, rozhodli jsme se i my v Dětském a mateřském centru Domeček namíchat pestrý koktejl her, soutěží, vyrábění a jiných aktivit spojených právě s podzimem. Tato podařená akce probíhala o třetím říjnovém víkendu. 

   V sobotu pod názvem „Měla babka čtyři jabka…“ ožil dům v Bezručově ulici nejméně stovkou lidí všech generací, kteří si v průběhu celého odpoledne přicházeli zahrát a zasoutěžit na zahradě v jablečných disciplínách, vyrobit podzimní dekorace a papírové draky, zkusit štěstí v soutěži o nejlepší jablečný závin a příjemně posedět v připravené kavárně. 

   V neděli již tradičně probíhala na Ovčí hoře drakiáda pod názvem „Pojďte s námi taky, pouštět draky!“. Začátek byl v půl třetí odpoledne, slunce svítilo, nebe bylo modré jak uprostřed léta, vítr foukal tak akorát a z Chrastavy se začaly rojit rodinky vyzbrojené draky všech barev a velikostí. Nakonec se sešlo přibližně tři stovky dětí a dospělých.  Byla to skutečná přehlídka draků, nejvíce cenění byli samozřejmě ti vlastnoručně vyrobení. Byl spočítán také rekordní počet draků nad Chrastavou – najednou jich bylo ve vzduchu něco málo přes padesát! Děti měli opět možnost absolvovat pár podzimních soutěží, nechyběl ani ohníček na opékání buřtíků a pečení brambor. Všichni na tento úžasný víkend vděčně vzpomínáme.

  

  

  

www.jbchrastava.cz, www.manzelskevecery.cz

  

 

Trénování paměti

Dvacet pět se nás sešlo ve středu 14. 9. v prostorách Bételu  na další pokračování trénování paměti. Pod vedením zkušené lektorky M. Březinové jsme procvičovali soustředěnost při hledání písmenek i celých slov v textu, vyzkoušeli jsme si naši paměť při určování věcí, které jsme mohli chvíli vidět a pak nám byly zakryty. Vzhledem k úspěšnosti akce plánujeme vytvoření skupiny lidí, kteří se budou pravidelně scházet a cvičit svou paměť. Poděkování patří Míše Březinové a pracovnicím kavárny, které se staraly o zajištění občerstvení pro účastníky setkání.

 

  

Provoz Dětského a mateřského centra

Domeček ve školním roce 2011/2012

KLUB MAMINEK

(pro maminky s dětmi od 18 měsíců do 6 let) od 6.9.2011

úterý 9.30 - 11.30 hod.

čtvrtek 9.30 - 11.30 hod.

MAMINKY S MIMINKY

(pro maminky s dětmi od 2 do 18měsíců)  od 9.9.2011

pátek 9.00 - 11.00 hod.

ŠKOLKA V DOMEČKU

(pro děti od 3 do 6 let bez rodičů, které nechodí do mateřské školky nebo se na

ni připravují) od 12.9.2011. Do školky je třeba se předem přihlásit.

pondělí 8.00-12.00 hod.

středa 8.00-12.00 hod.

Bližší informace na tel.732 335 877

  

Ještě trochu léta

Zahradní slavnost pro děti i dospělé s trochou letních sportů, s trochou rocku, s trochou divadla a s trochou folku se uskutečnila první zářijovou sobotu v Centru dobrého času Bétel v Bezručově 503. První účastníci přišli na zahájení ve čtyři odpoledne a poslední, nejodvážnější, odcházeli hodinu po půlnoci. Slavnosti se zúčastnilo dohromady asi 150 lidí. První část tvořili disciplíny pro malé děti a různá sportovní klání pro starší děti a dospělé. Velmi milým zpestřením bylo vystoupení flašinetáře pana Janečka s „písničkovou“ pohádkou pro děti. Pak nastoupilo rockové mládí v podobě středočeské kapely Czech it! (účastníci festivalu Rock for people v HK). Svoji hudbou si získali nejen mladé publikum, ale i diváky ostatních generací včetně seniorů, kteří se slavnosti také účastnili. Skladby kapely – vlastní tvorba – měli zřetelně rockové polohy a zároveň např. skvělá sóla na housle s podkladem akustické kytary. Dalšími účinkujícími byli Frýdlantští dramatici, kteří v Chrastavě vystupovali asi již po šesté. Svým humorem si opět získali publikum a jejich karikatury, např. mužské nerozhodnosti, provokovaly k zamyšlení. Po setmění se centrum dění přesunulo z podia k ohýnku, kde vystoupil poslední interpret pan Karel Novotný se svými přáteli. Kdo ho zná jen za pultem lékárny, neřekl by, jak to s nimi umí „rozbalit“ na akustickou kytaru a foukací harmoniky. Právě písničky u ohně byly bezvadným závěrem celé zahradní slavnosti. Znovu děkujeme všem účinkujícím, děkujeme zvláště i sousedům za trpělivost i všem Vám, kteří jste přišli a za rok snad na podobné akci nashledanou! 


 
 

  

Otava 2011

   Již třetím rokem jsme vyrazili na prázdninové sjíždění řeky, jako vyvrcholení celoroční práce s mládeží. Po Ploučnici a Berounce, přišla letos na řadu jihočeská Otava. V prvním srpnovém týdnu 12 účastníků ve většinou mládežnickém věku (vyjma 3 vedoucích blíže neurčitého věku J) se nalodilo v Sušici a putovalo 5 dní krásnou krajinou „Zlatonosné řeky“ až do Písku. Návštěva mohutného hradu Rabí, objevení starobylého Žižkova mostu, pod kterým díky meliorací již dávno žádná říčka neteče, nález živé (a živou zůstala!) perlorodky říční, návštěva Muzea voroplavby, prohlídka Strakonického hradu atd. nám zpestřily každodenní porci kilometrů s pádlem v ruce. Večer u ohýnku byl i čas k různým hrám nebo jen k fajn popovídání. Posádky všech lodí byly statečné, a to jedno „cvaknutí se“ zkrátka patří k věci. Tak snad zas za rok na vodě AHÓÓÓJ!

 


 

  

Prázdninové výlety  DMC Domeček 

  Léto, tak jako již tradičně jsme si spolu s rodiči a dětmi užívali na středečních prázdninových výletech do okolí Chrastavy. Letos nám náš plán nenarušily žádné přírodní katastrofy a i počasí nám v tomto rozmarném létě bylo celkem nakloněné.

  Červenec jsme zahájili výletem na Lesanku, děti si užily volný pohyb v lese a dokonce i pár borůvek se našlo. Další týden jsme prověřili transbordér pod Machnínem a využili jsme skvělé zázemí u našich příznivců v klidném prostředí osady Kolonka. Nejvzdálenější cíl výletu byl naplánován do krásného německého lázeňského městečka Oybin. Plán se i přes nepřízeň počasí uskutečnil a ti nejotrlejší výletníci si užili cestu parním vláčkem i krásy Oybinu.  Poslední červencový „výlet“ byl přímo v Chrastavě – statečné rodinné týmy běhaly mini orientační závod na pozemku školy u kostela. Díky dobré orientaci a přehlednosti terénu všichni závodníci do cíle doběhli. Důkazem toho, že se orienťák líbil, je, že tento závod byl nejvíce navštívenou akcí letošních prázdnin.

  Srpnové výlety byly ve znamení zvířátek – první na ranč Malevil. Hned u příchodu nás mile potěšilo malé hříbě poníka, kozičky nezklamaly a ochotně jedly nasušený chléb, který jsme jim přivezli. Přes všechny kachny, husy, vydry, holuby, králíky, pštrosy, osla, lamy, prasátka a krocany jsme došli až k oblíbeným trampolínám a prolézačkám. Součástí i tohoto výletu byla tradiční káva pro rodiče a malý piknik pro děti. Na závěrečný výšlap jsme se vypravili za koníčky na Vysokou. Díky tropickému počasí se nás sešlo tentokrát méně, ale ve stínu jízdárny, se všechny statečné děti příjemně povozily.

   Počet účastníků výletů se pohyboval od 30 do 80 dětí a dospělých. Každá středa byla jiná, ale všechny vydařené. Prázdniny skončily a tak se můžeme jen těšit, že stejně vydařený bude i následující školní rok v Dětském a mateřském centru Domeček. (Fotografie z výletů je možno zhlédnout ve fotogaleri).


  

Příměstský tábor

  Po dlouhých deseti letech jsme opět uspořádali letní příměstský tábor, který je vhodnou prázdninovou alternativou, zvláště pro rodiče, kteří mají menší děti a kteří jsou rádi, že je o ně postaráno. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme letos zorganizovali tábor s názvem "Za dobrodružstvím našich předků". V termínu 11. - 15. července se nakonec tábora zúčastnilo 21 dětí, které byly rozděleny do 3 družin. Tábor byl zároveň mezinárodním, protože se ho též zúčastnilo 6 polských dětí z města Nowa Sól, se kterým máme v rámci Jednoty bratrské užší kontakty. Program tábora byl nabitý, každý den byl tematicky zaměřen na historii Jednoty bratrské počínaje pronásledováním a útěkem exulantů z Moravy, přes budování města Herrnhutu (Ochranova) na pozemcích statečného saského šlechtice Mikuláše Ludvíka ze Zinzendorfu, až po vyjití rodáků z naší země na misie do celého světa. Právě postava hraběte Zinzendorfa děti uváděla do tématu her a soutěží na začátku každého dne. Většina aktivit tábora se odehrávala v přírodě mimo město. Nakonec jsme podnikli i výlet do Herrnhutu, který leží 13 km severně od Žitavy. Celý tábor jsme v pátek zakončili opékáním buřtů a grilováním, na které jsme pozvali i rodiče. Naší odměnou bylo vidět spokojené děti a jejich rodiče a jejich zájem děti opět přihlásit na tábor v příštím roce. Závěrem chceme poděkovat za vstřícnost vedení školy, kde mohly být polské děti a jejich vedoucí ubytováni a kolektivu školní jídelny s vedoucí p. Šírovou za kvalitní nasycení našich žaludků. (Fotografie z tábora je možno zhlédnout ve fotogalerii).

 


  

Výlet na zámek Ctěnice

V rámci Klubu Evergreen jsme uskutečnili dne 25.června další výlet pro seniory, tentokrát do málo známého, ale velmi hezkého areálu zámku Ctěnice blízko Prahy. Sešlo se nás 13, v očekávání, kam to vlastně jedeme. Nakonec jsme byli mile překvapeni. Prohlédli jsme si zámek s expozicí o rodu Habsburků, kočárovnu s krásnými exponáty a na závěr jsme se prošli zámeckým parkem. Cestou domů jsme již tradičně navštívili cukrárnu, abychom si dali kafíčko a dortík. Spokojenost zúčastněných s výletem byla také umocněna krásným počasím.

 

  

 Den otců

V sobotu 18.června jsme již potřetí oslavili Den otců v Chrastavě. Rodinné odpoledne spojené se slavnostním otevřením nového pódia se konalo na zahradě Dětského a mateřského centra Domeček. Tatínkové přišli v hojném počtu v doprovodu svých dětí a manželek  a měli možnost si společně užít řadu chlapských disciplín a soutěží, ale i taneční vystoupení odvážných maminek. Počasí nám přálo až do úplného závěru – turnaje v Ultimate frisbee (hra s létajícím talířem) dospělých a turnaje mladších žáků. Všichni hráči byli odměněni, pro hladové bylo k dispozici drobné občerstvení. Den otců jsme si letos zase pěkně užili !

 
 

  

Postavili jsme podium, pomohli i američtí studenti

V průběhu června jsme v Centru dobrého času Bétel v Bezručově ulici, na zahradě za domem postavili menší podium. Přípravy probíhaly již v květnu. Kdo mohl, pomohl: se zaměřením (díky Mílo!), Město Chrastava darovalo ze svých lesů kulatinu na konstrukci (děkujeme), parta dobrovolníků se věnovala dřevorubeckým, kopáčským a následně tesařským pracím (díky, jste borci!), sponzoři pomohli s nákupem spojovacího materiálu, řeziva a barev (děkujeme Lékárně Chrastava, firmě ReCo pana Ivana Vydry!), přátelé pomohli se zapůjčením míchačky, vozíku a s dopravou materiálu (děkujeme p. P.Medřickému, Skálům). Se stavbou nám přijeli pomoci naši přátelé z USA, tři studenti se svým učitelem z Pfeiffer University z North Carolina. Podium jsme slavnostně otevřeli vystoupením maminek z Dětského a mateřského centra Domeček při příležitosti Dne otců.

 
 

  

Rodinný výlet do Kleinwelky

     V neděli 22. května se vypravila kolona osmnácti aut do dinosauřího parku v Kleinwelce. I když cesta byla poměrně dlouhá, nakonec jsme všichni šťastně dojeli k cíli. Některé děti si v autě i pospaly a tak mohly odpočaté vyběhnout mezi dinosaury. Počasí bylo nádherné, park nabídl množství úžasných atrakcí, včetně vodních, takže děti byly mokré, špinavé a spokojené. Ve stínu brontosaura jsme společně poobědvali a pokračovali jsme dál v objevování dávné minulosti až do pozdního odpoledne.  Výlet byl skvělý, všech 71 účastníků spokojených, návštěvu parku můžeme všem doporučit.


  

Sourozenecké konstelace

  Pátek 13.května rozhodně nebyl žádný smolný den pro 30 návštěvníků zajímavé a podnětné přednášky na téma „Rodinné konstelace“. Mgr. Evald Rucký nám pomáhal pochopit, jakou roli hraje např. pořadí, ve kterém se člověk do rodiny narodí a ve kterém vyrůstá a jak to, spolu s dalšími věcmi, ovlivní náš život až do dospělosti. Přednáška byla vedena jak z pohledu nás dospělých, tak i z pohledu na výchovu našich dětí. V poslední části setkání bylo zodpovězeno také mnoho dotazů. V dobré náladě, povzbuzeni novými poznatky, jsme se ve večerních hodinách rozešli domů.

  

KANADA

ZEMĚ  DLOUHÝCH ZIM

Srdečně Vás 

zveme do naší

Klub kavárny

s hosty

 

STŘEDA 4.5.

od 17.30 hod.

Bezručova 503, Chrastava  

   interaktivní beseda s videoprojekcí, ochutnávka kanadské

speciality, dětský koutek

  

Výlet Klubu Evergreen pro seniory

   V sobotu 30. dubna jsme v počtu 18 osob, vyrazili na další společný výlet, tentokrát na zámek Hrubý Rohozec a na Dlaskův statek. Počasí nám přálo, skvělí a trpěliví průvodci nám byli plně k dispozici s vyčerpávajícím výkladem. Už se také stalo pravidlem, že výlet končíme návštěvou cukrárny, tentokrát neodolal našemu nájezdu Ovocný bar v blízkém Turnově. Po občerstvení jsme v podvečer dorazili domů. Příští výlet pro seniory pořádá Klub Evergreen na zámek Ctěnice v měsíci červnu.

  

Rodinný výlet do areálu Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Ještě dva dny před 16.dubnem nikdo nevěřil tomu, že se tato akce bude moci uskutečnit. Celý týden byla obloha zatažená, místy i sněžilo a zima byla, že by psa nevyhnal. Ale v sobotu 16.dubna se asi 50 výletníků z Chrastavy šťastně vypravilo do Šťastné země, kde se uskutečnilo setkání mateřských center Jednoty bratrské. Slunce svítilo, účast byla hojná, děti spokojené a tak napříč všem obavám ze špatného počasí byli ve Šťastné zemi všichni šťastní.


  

Fakta a fikce o vzkříšení Ježíše Krista
Téma přednášky lidi vždy zajímalo a provokovalo. Naším hostem a přednášejícím byl ThMgr. Martin Bukovský, který se tímto tématem zabývá již řadu let. Vycházel z vědeckých a historických podkladů, na kterých dokládal, byť rozumem nepochopitelnou, ale z toho přece jasně uchopitelnou skutečnost vzkříšení Ježíše. Večer byl obohacen videoprojekcí a na závěr zajímavou diskuzí odvážných a zvídavých posluchačů.

 

  

BURZA OBLEČENÍ
DĚTSKÉHO I DOSPĚLÉHO

  

Jarní brigáda v Bételu
V sobotu 9.4. proběhla v Centru dobrého času Bétel jarní brigáda. Sešlo se asi 35 velkých i malých pomocníků. Uklízeli jsme po zimě dětské hřiště a zahradu, betonovali, myli okna a dělali další práce v domě. V průběhu brigády došlo i na kávu s dobrou buchtou a úplně na závěr jsme si společně opekli buřtíky. Děkujeme všem zúčastněným (i tvůrcům buchet)!


 

  

JAK TRÉNOVAT PAMĚŤ  ???
Pro velký úspěch opakujeme

Srdečně Vás zveme do naší Klub Kavárny s hosty

Pod vedením odborné lektorky uslyšíte
praktické rady, jak rozvíjet paměť
www.trenovanipameti.cz

STŘEDA 6. 4. od 17:30 hod.
Bezručova 503, Chrastava

  

Zveme Vás na přednášku s besedou

VÝCHOVA  BATOLAT

Mgr. Evald Rucký přináší pro všechny rodiče, prarodiče
a vychovatele jak odborné informace, tak řadu
zkušeností a praktických rad do každodenního života.

      Pátek 1.4.  od 19.00 hod

  

ZVEME VÁS K POSLECHU
ROZHLASOVÉHO PŘENOSU
BOHOSLUŽEB JEDNOTY BRATRSKÉ CHRASTAVA

 v neděli 27. 3. od 9:00 hod.

Český rozhlas 2 - PRAHA
(FM 89,90)

Díky rozhlasu můžete být s námi i Vy!

  

TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI

Ve vyhlášeném Týdnu trénování paměti přijala pozvání do středeční kavárny čerstvě vyškolená lektorka Michaela Březinová. 
Poutavým způsobem nám přiblížila hlavní důvody proč paměť trénovat. Přednáška byla proložena praktickými úkoly, takže cca 35 posluchačů odcházelo do svých domovů spokojeno a nově vyzbrojeno do boje s pamětí. Přáním většiny účastníků bylo sejít se znovu k tomuto tématu.  Přednáška se  bude opakovat ve středu 6.4. od 17,30 hod.

  

MORAVANÉ V SURINAMU
- ZEMI, KDE LÉTO NIKDY NEKONČÍ

Když se řekne Surinam, většina z nás asi musí nejprve přemýšlet, kde tato země leží. A tak jsme někteří díky přednášce znovu „objevili“, že je to přímořský stát na severu Jižní Ameriky, na pobřeží Atlantického oceánu. Ing. Jiří Helis, který tuto zemi nedávno navštívil, nám vyprávěl o její historii, obyvatelích, místních zvycích a o přírodě.  Pro nás je zajímavé, že Surinam zásadním způsobem ovlivnili misionáři Jednoty bratrské, kteří tam začali přicházet v první polovině 18. století a někteří byli rodáky ze severní Moravy. Jednota bratrská se ve světě nazývá Moravian Church (Moravská církev).  Práce této církve v Surinamu je nepřehlédnutelná i v současnosti v podobě škol, nemocnic, různých podnikatelských aktivit, které dávají lidem práci a řady kostelíků různých etnik téže církve.  Přednáška byla doplněna řadou fotografií. O přestávce jsme měli možnost i ochutnat místní specialitu – Kuře masala.

 

  

VEČER PRO MUŽE - "I muži mají své dny"

Pod tímto názvem se v pátek 4. března sešlo 17 chlapů, abychom společně strávili pohodový večer. Při velmi dobrém jídle a pití jsme vyslechli přednášku na téma „Evoluce, teorie v krizi“, která provokovala a možná i mírně narušila naše „zaběhané“ myšlenkové systémy. Po přednášce se rozpoutal turnaj v air hokeji, stolním fotbálku a šipkách. Všichni muži hráli jako lvi! Byl čas si i popovídat, jídlo bylo skutečně dobré a rohozecké točené nám také chutnalo. Zkrátka spokojeně jsme se rozcházeli hluboko po půlnoci. 

 
 

  

Súdán z první ruky
V rámci naší Klub Kavárny s hostem nás ve středu 16. 2. navštívil Petr Boudný z Turnova, který vyprávěl o své dobrodružné cestě do největší africké země - Súdánu.   Součástí večera bylo  promítáním fotografií (Kdo třeba ví, že v Súdánu jsou  velké pyramidy, ale zcela  bez turistického ruchu?),  i ukázky různých  předmětů (Kdo měl šanci držet v ruce dýku, kterou nosí afričtí muži?). 
Našemu milému cestovateli se povedlo  velmi pěkně a přirozeně skloubit dvě věci. První byl  popis
zajímavostí Súdánu a způsobu života a mentality tamních lidí. Druhou byl osobní příběh, kdy ještě s jedním mužem z Čech vezl pomoc pro nejchudší vrstvu Súdánců.  Nebylo pro ně  jednoduché pomoc odevzdat skutečně do rukou, které ji nezpronevěří, ale zajistí její využití. To se nakonec podařilo.  Byl to  obohacující  a inspirující večer.

 

  

Slavnostní předání výtěžku prodeje
povodňových kalendářů

    
Přeplněný sál, nervozita dětí i jejich rodičů před vystoupením a nakonec velmi pohodová atmosféra. To charakterizovalo Slavnostní předání výtěžku z prodeje povodňových kalendářů v sobotu 12. 2. v městském kině v Chrastavě. Že byly povodně každý ví, že se prodával kalendář, který nafotily ženy, které byly sami vyplavené, většinou také víme. Ale, že výtěžek prodeje nešel na obnovu jejich domácností (jak by z logiky věci vyplývalo), ale na práci s dětmi v našem městě, možná každý neví. A právě o tom bylo to sobotní odpoledne v kině. Po recitačním, hudebním, tanečním a sportovním vystoupením dětí z jednotlivých obdarovaných organizací došlo k předání symbolických šeků. Jsme jedna z obdarovaných organizací a touto cestou říkáme velké DÍKY! Za finance a zároveň za skvělý nesobecký čin všech, kteří se na vzniku kalendáře podíleli!    

 

  

Maškarní ples pro malé děti, tentokrát
na téma PŘIJELA POUŤ
V neděli  6. 2. bylo v hale Spartaku Chrastava pěkně veselo, sešlo se zde asi 200 dětí a rodičů na tradičním maškarním plese, pořádaným Dětským a mateřským centrem Domeček. Klauni a baletky předváděli své kousky, frkačky frkaly, balónky létaly vzduchem, hudba hrála jako na každé správné pouti.
Veselé odpoledne zahájil pochod komediantů, následovaný pochodem masek, nechyběl ani společný taneček, mazurka pro rodiče s dětmi, pouťové atrakce-soutěže a samozřejmě rej masek. Ze stánku voněla perníková srdce a málokdo odolal pouťovým koláčkům a tradičním pouťovým sladkostem. Všem dětem to moc slušelo, vyskotačené a spokojené se rozešly do svých domovů.
Poděkování patří všem, kteří pomohli s karnevalem, zvláště pak správci haly, panu Martinimu, za velmi vstřícné jednání při přípravě karnevalu.

 
  
 

  

Frýdlantští dramatici aneb Divadlo bez opony
 
V pátek 28. 1. se uskutečnil v Centru dobrého času Bétel v Bezručově 503 klubový divadelní večer. Frýdlantští dramatici, nadšená parta ochotníků, uvedli tři kratší kusy ze svého repertoáru. Obě přestávky vyplnil svými písněmi jeden z herců. Stísněné prostory v našem centru vypůsobily, že divadlo bylo opravdu kontaktní, a tak  pro „Dramatiky“ typické zapojení diváků do představení, bylo naprosto přirozeným počinem.  Po závěrečné oboustranné „děkovačce“ se téměř 40 diváků rozcházelo spokojeně domů.

 
 

  

ZVEME VÁS NA BURZU OBLEČENÍ
DĚTSKÉHO I DOSPĚLÉHO 

- čtvrtek 10. 2. od 9 - 18 hod.
- pátek  11. 2. od 9 - 16 hod.
Bezručově 503 – 1.patro 

Výtěžek bude použit pro potřeby
       
 DMC
Domeček   

 Věci do burzy můžete darovat 7.-9.2. vždy od 8.00 do 16.00 hod. (po dohodě i jindy).

  

Tvůrčí dílna pro ženy - SCRAPBOOK
Pátek  21.1. od 18.30 h, Bezručova 503

 Pro velký úspěch opakujeme vyrábění technikou SCRAPBOOK. Jedná se o koláže ze speciálních materiálů - přání, rámečky na fotky a jiné dekorace. 

 S sebou peníze na materiál, popřípadě fotografie.